Zpět do obchodu

Registrace

Inspirace

Inspirace je tady doufám všude kolem, ale té není nikdy dost, tak jí přidám i sem... :-)

Každý, kdo jezdí MHD je kaštan! :-)

Každý, kdo jezdí MHD je kaštan! Vysypat kaštany = nechat vystoupit cestující. :-D

V té pražské samozřejmě, páč my "pragocentristi" musíme mít opět něco speciálního... :-)
Vysvětlení: Jak to bylo s kaštany a více o slangu pražské MHD v tomto odkazu.

Ale třeba mají svůj slang i brňáci nebo ostravaci, co já vím... :-)

Já se k této zprávě dostala, když jsem hledala informace o kaštanech ze stromů spadlých. Třeba jsou to pověry, třeba je to pravda... 

Kaštany samotné můžete dát do kapsy, kde působí svou energií při každém dotyku. Pokud chcete prospět svému zdraví, nasbírejte tolik kaštanů, kolik je vám let, a jeden navíc, uložte je v bavlněném pytlíku či kapesníku pod polštář a nechte je působit. Já si ten svůj ušila z mé knoflíkové metráže, jak jinak... :-)

Někteří lidé plody kaštanů dávají do kapes svých oděvů, jako symbol štěstí nebo amulet proti bolesti kloubů.

Kaštany mají prý kouzlenou moc, naplňují tělo energií a mají pozitivní vliv na celkový stav těla. Podle jedné selské tradice pomáhá nošení kaštanu v kapse předcházet nachlazení.

Pokud to beru jako věc víry a pozitivního povzbuzení, tak proč ne. Pokud je tam ten stres, když si nenasbírám, budu nemocná, tak to se mi teda moc nelíbí...

Kaštan v pražské MHD každopádně pobavil. 

A co vy a kaštani/y? :-D

 

Kam s nimi, s košilemi? Ušijte z nich polštářky!

S šitím polštářků z manželových vyřazených košil jsem začala během vynucené "covidové" přestávky (jaro 2020), kdy jsem měla e-shop v útlumu a rozhodla se zrealizovat jeden starší nápad, tuším, že jsem ho viděla v časopise Kreativ, a potom jsem hledala další inspiraci i na Instagramu, kde se dají najít pod hashtagem "memory pillows", tedy vzpomínkové polštářky...

Hlavní vtip je v tom, že zadní strana polštářku je ušita z přední strany košile, zapínání máte tedy vyřešené a když máte štěstí, tak i s kapsičkou... :-) Na přední stranu jsem využila svoje vzory z "instantního patchworku". Vy si to můžete vyřešit samozřejmě podle sebe a klidně i z jednoho kusu.

Polštářky jsem si nechala nafotit profesionální fotografkou, protože se mi nápad moc líbil, ale stále jsem si nebyla jistá, co s ním dál provedu. Když jsem fotky ukázala na FB, nadchnula jsem tím hodně sledujících a od jedné milé švadlenky Dity jsem dostala plnou tašku vyřazených pánských košil s tím, že "Zuzi, mně je líto je vyhodit a ty si s nimi určitě nějak poradíš..."

Tím, že byly i ty košile darované a já potřebovala v mém projektu změnu a taky mezi lidi, rozhodla jsem se přihlásit na Maker Faire v Plzni na jaře 2021, s tím, že vezmu šicí stroj a vy si budete moct vyzkoušet ušít taky polštářek a výtěžek půjde na charitativní účely (už asi víte, že dlouhodobě podporuji nadační fond Pečovatel).

Stejný úspěch byl i v září 2021 na Maker Faire v Praze.

V říjnu se takto šilo zase na akci Tvořivá Olomouc.

Tady jsme společně podpořili nadační fond Křižovatka, se kterým paní pořadatelka dlouhodobě spolupracuje.

Mně toto společné šití s vámi pomohlo překlenout nepříjemné covidové období a povzbudilo mě v další práci v mém projektu, že má smysl pokračovat a realizovat a tím i riskovat zaváděním novinek.

A vy za mnou dodnes chodíte na akcích a vzpomínáte, jak jste u mě tenkrát šily ty polštářky a že už ani jiné nešijete, nebo, že to bylo veliká legrace a rádi na to vzpomínáte...

Anebo mé neoblíbenější "díky vám jsem začala šít"... :-)

Děkuji, že š(ž)ijete můj sen spolu se mnou!

Šití z papírové látky

Zkoušeli jste už šít z papírové látky? Já na něj dostala typ od jedné z vás, švadlenky Pavly a přes počáteční rozpaky mu začínám přicházet na chuť a určitě tady o něm ode mě ještě "uslyšíte". Už teď v červnu (od 8.6.2023) najdete v nabídce "novinek" jednoduché pouzdro třeba na brýle nebo i telefon. A postupně budu produkty v sadách na šití přidávat v průběhu celého roku.

A co je to vlastně ta papírová látka? Najdete ho taky pod názvem: omyvatelný kraftový papír (pratelný nebo prací papír, snap pap, wrap up).

Je to vlastně ekologický materiál vzhledem připomínající kůži. A znáte ho myslím všichni, protože se z něho původně dělaly štítky na džíny a asi i stále dělají... :-) Pratelný papír je speciální druh papíru, který je možné prát a používat opakovaně. Vyrábí se z kraftového papíru a je velmi odolný a pevný. Tento druh papíru se používá například na výrobu tašek, kabelek, batohů, krabic nebo obalů na knihy, sešity a kalendáře.

Je to materiál, který lze prát (ručně nebo v pračce na šetrný program na 30 stupňů), šít, žehlit na jemném programu, potiskovat, laminovat, gravírovat a barvit barvami určenými pro textil, které po zažehlení odolají praní. Nesráží se, nemění barvu ani se nerozpouští ve vodě. Obsahuje syntetický latex, díky čemuž je odolný a pružný. A samozřejmě se netřepí.

Kraftový papír na šití se také nazývá veganská kůže. Proč? Protože je to papír, který vypadá jako kůže a na dotek připomíná pravou kůži, při jeho výrobě se nepoužívají žádné složky živočišného původu, vlivem praní a používání získá ještě intenzivnější texturu zestárlé kůže.

Navíc při jeho výrobě neumírají žádná zvířata, vyrábí se totiž z celulózy z odpadového dřeva při dodržení zásad udržitelného rozvoje.

K šití použijte ostrou jehlu na džínovinu nebo kůži, velikost jehly 100 až 110.

Časem získává žádanou patinu. Nemusíte se jej bát, vydrží toho hodně, ale jako každý materiál, ať je to látka nebo pratelný papír - je náchylný na mechanické poškození. Pozor na ostré předměty.

Tak co? Navnadila jsem vás na šití? :-)

Zdroj: www.takoy.cz a www.washyourkarma.cz

 

Patchwork buď miluješ nebo nesnášíš!

Já ho evidentně miluju, hlavně ten moderní, barevný a veselý, proto jsem taky vymyslela sadu na ušití Polštářků z pytlíku, abyste si mohly jednoduché základní vzory moderního patchworku vyzkoušet ušít i vy... :-)

Ještě než budete pokračovat ve čtení... Pokud vás toto téma zajímá, tak vězte, že 21.-23.4. se koná v Brně každoroční setkání patchworkářek z celého světa! PPM Brno - Veletrhy Brno (bvv.cz)

Patchwork neboli záplatování je fenomén. Tato prastará textilní technika využívá skládání malých kousků látek do nové celistvé plochy. Proto se jí taky říká textilní mozaika. K nám do Evropy dorazil spolu s návratem Křižáků zhruba v 11. století. Z Evropy do Ameriky se dostal při osidlování divokého západu. Sešívaly se nejen zbytky látek, ale také textilní pytle na mouku, které byly barevné. Vznikl z nouze a potřeby záplatovat roztrhané pokrývky a pro zhotovování nových využít i těch nejmenších zbytečků obnošeného šatstva. Odtud také název - technika chudých.

Patchwork jako společenská událost - americké ženy často pracovaly na svých dekách společně, scházely se na patchworkových dýcháncích a vyměňovaly si látky i vzory a společně dokončovaly celé deky.

V Americe už v 19. století získávaly ženské spolky peníze na chvályhodné účely - například na boj za zrušení otroctví, za práva žen, proti práci dětí, proti alkoholismu, pro vojáky apod. Patchwork je také spojován s Podzemní železnicí (ilegální organizace, která používala vzory na dekách jako tajné kódy při osvobozování černých otroků).

V l. polovině 20. století zájem o quilt a patchwork opadl, náhradou se staly strojové přikrývky a peřiny. Po 2. světové válce se zájem o tuto textilní techniku znovu probouzí, novým impulzem byl v 80. letech 20. století vynález rotačního řezáku. Poskytuje možnost rychlého a přesného řezání téměř dokonalých dílů. O to více musíme obdivovat díla dávných amerických osadnic, které dokázaly vytvořit nádherné vzory pouze s použitím nůžek a jehly.

Časem ovšem přerostl ve svébytné umělecké řemeslo, v současnosti se stále častěji  hovoří o art quiltech, u nichž praktické použití ustupuje do pozadí a jedná se čistě o dekorativní záležitosti. Patchwork má mnoho podob, druhů a možností. Nepochybně i  proto je tak populární, každý si v něm může najít právě to, co ho oslovuje.

V současné době je patchwork oblíbený již v mnoha zemích světa. Nejvíce je rozšířen v USA, kde najdeme patchworkovou deku v každé domácnosti, je tam nejvíce klubů a vychází tam nejvíce publikací. Z Japonska do Evropy přichází množství nových technik – žinylka, japonský skládaný patchwork, sashiko, a na mezinárodních výstavách udivují japonské quilty svou pečlivostí a smyslem pro detail.

V Evropě se šije patchwork hlavně ve Francii, Německu, Holandsku, Anglii, všude tam se konají mezinárodní výstavy s velkou návštěvní účastí a zájmem sdělovacích prostředků. Asi nejvýznamnější každoroční patchworková událost v České republice je mezinárodní výstava Prague Patchwork Meeting, která se od roku 2021 koná v Brně. 

P.S. Ano, i já jsem nakonec dosáhla mety každé nadšené patchworkářky a ušila deky pro své tři miláčky a tím jsem prozatím s patchworkem skončila. Ještě ale dlužím deku sama sobě... :-)

Zdroje: 

http://ona.idnes.cz/klucky-se-spolu-aspon-nehadaji-rika-patchworkarka-fsf-/vztahy-sex.aspx?c=A080402_225944_ona_ony_web

http://zasitakrasa.cz/co-je-to-patchwork/

Sashiko? Co to je?

Jak jsem si myslela, že "jen normálně" ručně prošívám patchworkový polštářek a přitom jsem dělala sashiko... :-) Ruční prošívání polštářů různě barevnou bavlnkou Perlovkou bylo jen logickým vyústěním užití mojí sady. Nejdřív jsem vše šila jen na šicím stroji. To je ten příběh ze začátku, jak jsem dostala svůj vlastní šicí stroj a ladila polštářky tak dlouho, až jsem udělala rovnou i sadu pro Vás a snažím se  tak tu radost ze šití předat dál... :-) Při osobním prodeji na "marketech" jsem říkala zákazníkům na dotaz, že ručně to jde šít určitě taky, vždyť deky se v minulosti šily jen ručně... Potom jsem si ruční šití chtěla sama vyzkoušet a spočítat čas a vůbec si to osahat, abych měla argumenty, proč šít i ručně a že vůbec není potřeba mít šicí stroj. Detaily jsem vám sepsala v tomto článku.

Úplně přirozeně se potom najednou jevilo doplnit sadu nití a kusem Perlovky, abych dostála heslu "Po otevření, šijte...". No, a potom mě napadlo, to prošít kontrastně a zjistila jsem, že barevné dvojkombinace jsou snad nekonečné a hlavně mě moc bavila ta kombinace sešít na stroji a prošít ručně, to si vezmete klidně na verandu, na deku, na dovolenou a nemusíte u toho být sami, jen se strojem. Když mé výtvory viděla kamarádka Olina (to je ta, co mě k patchworku přivedla), tak mi poslala odkaz na starou japonskou techniku vyšívání/prošívání sashiko a já jsem se zamilovala... :-) Od té doby, když můžu tak prošívám ručně sashikem.

A co je to tedy to sashiko? Sashiko je několik set let starou japonskou textilní technikou, časem zapomínanou a znovu objevovanou. V současné době se používá nejen k dekorování interiérového textilu a patchworkových projektů, ale své uplatnění nachází i v oděvní tvorbě. Sashiko vzniklo původně proto, aby se spojilo více vrstev a kusů textilu. Aby byl výrobek pevnější a mohl déle a lépe sloužit. Postupně se z ní vyvinula minimalistická výšivka s typickými geometrickými vzory.

zdroj: http://www.lada-bytovytextil.cz

5 položek celkem