Domácí šití
"Naše" domácí šití. :-)
Jak vidno na fotce, já sama mám šicí stroj Janome 423 S, se kterým jsem velmi spokojená. Dokonce i můj druhý (záložní - jeden mám na chatě na Moravě a druhý v Praze v dílně) má stejný typ i značku. Není to úplně nejlevnější šicí stroj, ale řekla bych, že je to klasický domácí šicí stroj, který vám při správné péči (pravidelné domácí čistění a občas odborný servis) vydrží roky...
A proč chci tedy psát o stroji z Lidlu? Před pár týdny jsem totiž v kavárně v centru Prahy potkala jednoho milého účastníka Maker Faire Praha (byla jsem tam loni v červnu a reportáž najdete na mých sociálních sítích), který tam u mého stánku obdivoval můj nápad s veřejných šitím a sortimentem na podporu začátečníků a byl rád za tip, kde pořídit "papírovou látku" a vůbec byl z šití nadšený, že chce začít šít a tak.
Poznal mě, od té doby mě totiž sleduje na IG a hned mi hlásil, že díky mě a mému nadšení pro šití, které se mi během té chvilky tam, podařilo přenést i na něj, si pořídil stroj z Lidlu a už si šije a už má i nápad na šité výrobky pro muže a že je to fakt super, že mi moc děkuje, že je to i moje zásluha... :-)
Je fajn mít další živé potvrzení mého daru umět přesvědčit lidi, že je šití prostě úplně nejskvělejší věc na světě a že není třeba se stroje bát. :-) A pokud máte zpočátku respekt, což chápu, ráda vám pomůžu jej překonat a stejně jako Mary Poppins přijedu klidně i za vámi domů, jen místo ricinového oleje, si přivezu ten silikonový... :-). O "domácím šití - u vás nebo u mě v dílně" jsem psala nedávno. A taky byste měli vědět, že v rámci Týdne sdílení, mám ještě dva termíny tohoto kurzu úplně zdarma. Registrace nutná zde.
No, ale vraťme se zpět k tomu "Lidlu". Když mi totiž tento nadšený pán oznámil, že si koupil stroj z Lidlu za 2,5 tisíc (pro představu - můj stroj stál cca před těmi 10 lety zhruba 10 tisíc), řekla jsem mu hned: "No, ten vám teda asi nevydrží dlouho, ale pro začátek určitě lepší, než hned kupovat drahý a až uvidíte, jak se vaše hobby bude dál vyvíjet, můžete zainvestovat do klasického od specializované firmy." Mimochodem toto říkám úplně každému, kdo se mě zeptá na stroj. Neblbněte, kupte kvalitní (ten můj Janome 423 S dokonce tenkrát vyhrál i v D Testu) od specialazované firmy, ale žádné drahé specialitky. Ty až potom, pokud vám tento přestane stačit...
A on mi hned řekl, že si to zjišťoval a že pro Lidl ty stroje vyrábí firma, která vyrábí i náhradní díly pro "velké" výrobce, takže si myslí, že to není úplný šunt a teď mu maximálně vyhovuje. A to už je pádný argument!
A co vy? Máte taky stroj z Lidlu? A máte k tomuto článku nějaký komentář? Sem s ním, ráda si ho přečtu. :-)
P.S. Při psaní tohoto článku jsem si taky vzpomněla, jak mi kdysi dávno na mém prvním Prague Patchwork Meetingu přišlo až děsivé, jak drahý koníček vlastně šití může být, protože nabídka šicích strojů je opravdu veliká a různorodá. A po těch letech z mým "Po otevření šijte" si stále stojím za tím, že vám stačí obyčejný domácí šicí stroj. A ani nemusíte utrácet za hromady látek, nejdřív můžete vyzkoušet moje sady, tady... :-)
Naše společné domácí šití bude individuální kurz úplných základů šití na šicím stroji. Na vašem, který máte doma anebo můžu přinést svůj, pokud třeba koupi šicího stroje teprve zvažujete.
Když jsem před lety vymyslela sadu na šití Instantní Patchwork (polotovar k ušití polštářku v základním patchworkovém vzoru i s návodem k ušití na doma, dnes známý spíš jako Polštářek z pytlíku), vycházela jsem ze své situace. Základy jsem měla z domu. S šitím jsem začala zhruba ve 12 letech, kdy mi moje mamka vysvětlila, co a jak, a potom mi dala důvěru a se strojem jsem si mohla hrát, jak jsem chtěla. K šití jsem používala, co bylo doma, stará prostěradla, ubrousky nebo utěrky a velmi jsem si to užívala. Potom jsem si na pár let dala od šití pauzu (Praha, práce, rodina). Až mi po letech můj muž koupil šicí stroj a ten už byl můj vlastní a já na něm mohla začít šít tu spoustu polštářků na naši chatu… A taky závěsy, girlandy, pytlíky atd. A vrátit se tak ke krásnému koníčku z dětství a dál ho rozvíjet.
Dostala jsem se taky na individuální kurz patchworku, kde jsem dostala plno jednoduchých a cenných rad i k šití nejen patchworku. Z těchto zkušeností čerpám dodnes a ráda bych je předala dál. Mám citlivý a trpělivý přístup. Věřím, že pozitivní povzbuzení funguje líp... :-)
Při osobním kontaktu s vámi začínajícími švadlenkami a šití na mém šicím stroji (Maker Faire Plzeň a Praha, Tvořivá Olomouc) jsem zjistila, že je mezi vámi mnoho těch, které by potřebovaly některé začátečnické úkony pomoct vyladit, aby pro ně šití nebyl stres, ale radost.
Protože, když pro vás bude šití hlavně zábava, bude to na výsledku poznat! Jakmile vás šití jednou chytne, už vás nepustí, protože možnosti tvoření jsou při něm nekonečné. Počítejte s tím, že vás šití dokáže přitáhnout do flow (=stav uvolnění mysli). Díky šití se vám zlepší paměť a soustředěnost. Posílíte schopnost řešit problémy a prostorovou představivost, rozvinete pohybové dovednosti a zlepšíte se ve schopnosti hledat kreativní řešení.
Zkušenosti si musíte „odšít“ sami, s tím vám nepomůžu, ale nastavíme správné a pevné základy, abyste měli na čem stavět.
- Ukážeme si, jak vůbec šicí stroj funguje, rozebereme ho, abychom si ukázali, jak ho vyčistit, projdeme návod na šití. Vkládání nitě, i navíjení spodní špulky.
- Ušijeme jednoduchý výrobek – jehelníček, voňavá pyramidka atd.
- Zkusíme ušít jednoduchý výrobek se zipem
Moje představa je, že bude kurz trvat 2,5 hodiny a bude buď u vás doma nebo u mě v dílně (Praha 9).
V dnešním příspěvku vám nabízím přepis dopisu - autentické zpětné vazby od Aličky na naše společné šití. V tom dalším, za měsíc, už vám napíšu více detailů, jak by takové případné naše společné šití mohlo vypadat.
Už je to nějaký čas, kdy jsem absolvovala domácí kurz šití s malou slečnou Aličkou, v té době 11ti letou. Začali jsme na podzim 2019, kdy předtím v létě ušila polštářek na individuálním kurzu a zalíbilo se jí to natolik, že jsme se s její maminkou dohodly na pokračování na celý školní rok, kdy jsem vymyslela plán na 10 lekcí, vždy 1x měsíčně. Od základů po složitější věci.
Od té doby jsem se takto intenzivně žádnému dítěti (ani dospělému) nevěnovala, ale šití na veřejných akcích (Maker Fair - festival kutilů v Plzni a Praze a Tvořivá Olomouc), kde ke mně chodí hlavně děti, mě přesvědčilo znovu přemýšlet nad nějakým novým způsobem "domácího šití" i pro vás ostatní, klidně i dospělé, kteří potřebují jen postrčit a poradit se základy šití na stroji. Protože i vám je jasné, že tu hlavní zkušenost si musíte odšít sami... :-)
"Když jsem dostala pozvání na šití polštářku, byla jsem z toho nesmírně šťastná. Šití na stroji... Dříve jsem šila jen ručně a sousedka se bála, že si přišiju prst. Byla jsem úplně bez sebe když jsme přišly. Po ušití polštářku mi bylo smutno, že možná na stroji už nikdy nebudu šít. Maminka ale zařídila, že k nám Zuzka přijde jednou měsíčně. Spolu jsme si ušily spoustu věcí. Zuzka mě někdy nechávala si šít svoje věcičky. Kvůli Covidu jsme šití pozastavily. Hrozně se těším, až Zuzku zase uvidím a budeme spolu něco kutit. Alička."
Nemáte šicí stroj a myslíte si, že nemáte čas? Já Vás tady chci přesvědčit, že ušít polštářek celý ručně jde i za jeden jediný den! Já obvykle polštářky nejprve sešiju na šicím stroji a někdy prošívám jen ručně Perlovkou.
Tip: Perlovka je bavlněná vyšívací příze vyráběná v Niťárně Česká Třebová. Různé barevné odstíny koupíte v každé galanterii. Kus této bavlnky, velký tak akorát na prošití vašeho polštářku je součástí i vaší sady na šití "Polštářek z pytlíku".
Ale zpátky k ručnímu šití. Kvůli Vám jsem se rozhodla ušít si jeden polštářek úplně celý i ručně a vše pro vás krok po kroku zaznamenat. Na sešití dílů k sobě jsem použila běžnou niť, tu máte taky v sadě na šití, plus běžnou jehlu domácí (vaši, ta už v sadě není). Šila jsem vzor Čtverce, který se skládá ze čtyř čtverců.
1. Začínám šitím vrchní části polštářku, tzv. topu. Jednotlivé díly jsem si přišpendlila k sobě, pro jistotu (na stroji v této fázi vůbec nešpendlím). Šiju zadním stehem, který je pevný a pěkně drží. Vždy dva a dva čtverce k sobě, rozžehlit, a potom sešít i ty dva obdélníky, které mi tím vznikly. Dohromady mi to zabralo 1 hodinu.
2. Protože chci vrchní část polštářku zpevnit prošitím dalších vrstev, pokračuji dál v šití podle návodu. Tentokrát použiju bavlnku Perlovku a šít budeme předním stehem. Začnu prošívat od oka kolem švů, nedělám si žádnou značku, u tohoto vzoru je střed jasný. Začátek je trošku kostrbatý, potom už se dostávám do tempa, jde mi to od ruky a začíná mě to bavit... :-) Za 1,5 hod mám hotovo.
3. V dalším kroku budeme řešit zadní díly polštářku. Je potřeba je oba zahrnout a přišít. Opět normální nití a zadním stehem. To mi zabralo 20 min.
4. Další 1 hodinu mi zabralo sešití polštářku dohromady. Zadním stehem, dvojitou nití. Niť si nestříhejte moc dlouhou, ať se vám tolik "necuchá". Poslední fáze je asi nejnáročnější, musíme to celé "zafixovat", aby se polštářek nezačal párat, použijeme tzv. smykovací steh (znáte možná spíš jako "můstek"). To mi zabralo opět 1 hodinu.
Tip: Pokud máte doma tzv. entlovací neboli zubaté nůžky, použijte ty a nemusíte obšívat nic... :-)
5. Celé šití trvalo zhruba 5 hodin! a já přitom ručně šiju minimálně. Proto věřím, že vy to dáte taky!
Ruční šití je ideální pro ty, kdo chtějí mít u šití společnost a nechtějí být někde zašití sami se šicím strojem... ;-) Je i skladné, jen malá hromádka šití, která nikde nezavazí. Pokud jsem vás přesvědčila, mrkněte do mé bohaté nabídky vzorů Polštářků z pytlíku.